co zrobić gdy boli ząb

Co zrobić gdy już boli?

Ból zęba zwykle narasta powoli. Początkowe lekceważenie tego ważnego objawu z pomocą tabletek przeciwbólowych powoduje zwykle coraz większą dokuczliwość danego zęba i stopniowe coraz słabsze działanie farmaceutyków. Dlatego ważną rzeczą jest jak najszybsze zgłoszenie się do stomatologa z nawet początkowo niewielkimi objawami nadwrażliwości zęba na ciepło, zimno, ślodkie, nagryzanie.

W zaawansowanym stadium zapalnym leki przeciwbólowe zwykle przestają działać i niezbędna staje się jak najszybsza wizyta w gabinecie. Ryzykowne może być dalsze zwlekanie, gdyż ból zęba nasila się zwykle w nocy - w pozycji leżącej.

Domowe sposoby stosowane podczas ostrego bólu zęba lub dziąseł mogą czasami przynieść krótkotrwałą ulgę w cierpieniu. W zależności od przyczyny bólu ulgę może przynieść: płukanie ziołowymi płukankami do jamy ustnej, udrożnienie zęba poprzez płukanie np. irygatorem do jamy ustnej lub przykładanie zimnych okładów.

Najbezpieczniejszym i często jedynym sposobem na zlikwidowanie bólu zęba jest jak najszybsze usunięcie jego przyczyny w gabinecie stomatologicznym przez specjalistę. Im szybciej rozpocznie się leczenie tym większe są szanse na uratowanie bolącego zęba.

Wszelkie Prawa Zastrzeżone | 2020